HCP

www.wytapiamy.com.pl

Hipolit Cegielski to postać nierozerwalnie powiązana z Poznaniem, a założona przez niego fabryka maszyn i narzędzi rolniczych to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Jego historia rozpoczęła się w 1846 roku od niewielkiego sklepu na ulicy Nowej o nazwie Handel Żelaza.

Po czterech latach działalności na ulicy Butelskiej powstał już warsztat naprawczy narzędzi rolniczych, a w 1855 roku na Koziej otwarto fabrykę machin i narzędzi rolniczych. Jak widać więc zakład Hipolita Cegielskiego rozwijał się w niezwykle szybkim tempie. W 1868 roku, gdy Cegielski był już na łożu śmierci, zostawiał spadkobiercom przedsiębiorstwo zatrudniające ponad 300 osób.

Firmę początkowo przejął przyjaciel Cegielskiego – Władysław Bentkowski, a w 1880 zaczął kierować nią jego syn. Już w 1889 fabryka przez kłopoty finansowe została przekształcona w towarzystwo akcyjne. Kolejne trudne chwile Cegielski przeżywał po upadku PRL. Dzięki nowej specjalności udało się jednak uratować fabrykę – obecnie zajmuje się ona dziedziną bioelektrowni rusztowych.

http://www.logispolska.pl