Swarovski

oczka wodne

Swarovski to dziś synonim luksusowej biżuterii – mieniące się kryształki znajdziemy na naszyjnikach, kolczykach, bransoletkach, ubraniach, a nawet etui do telefonów komórkowych. Niewiele osób wie, że kryształki Swarovskiego znajdują się także na 3/4 z odblasków montowanych na polskich drogach. Jak rozpoczęła się historia czeskiej fabryki kryształów?

Czechy już w XVIII wieku słynęły ze szkła ołowionego – sprzyjało temu ukształtowanie i zasoby dostępne na terenie tego państwa, głównie w Górach Izdebskich. Był tam łatwy dostęp do piasku kwarcowego oraz czystej źródlanej wody. Oba te czynniki były bardzo istotne, jednak nie najważniejsze w procesie powstania fabryki kryształów Swarovski.

Przełomowym momentem było bowiem wynalezienie przez Daniela Swarovskiego elektrycznej maszyny do szlifowania szkła kryształowego, którą opatentował w 1892 roku. Pozwalała ona na perfekcyjne szlifowanie oraz wycinanie najróżniejszych kształtów w krysztale. Już trzy lata później właściciel firmy przeniósł się z całą rodziną do Austrii, aby tam otworzyć swoją manufakturę.

zarządzanie magazynem amelia.net.pl